Księgi
podatkowe

Księgi podatkowe w rozumieniu prawnym to wszelkie zapisy i ewidencje, które muszą być prowadzone przez płatnika na podstawie odrębnych przepisów.

Księgami podatkowymi są, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, księgi rachunkowe, podatkowe, przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry. Prawidłowe prowadzenie ksiąg jest niezwykle istotne podczas ustalania podstawy opodatkowania i rozliczeń z Urzędem Podatkowym.

Podstawą zapisów w księgach są dokumenty podatkowe, do których zaliczamy faktury VAT, kopie deklaracji podatkowych oraz dokumenty upoważniające do skorzystania z preferencji i ulg. Wybór odpowiedniej księgi zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Płatnicy zobowiązani są do prowadzenia ewidencji w oparciu o konkretny rodzaj, w prawidłowym dopasowaniu pomocne jest biuro rachunkowe, które doskonale zna się na prawie podatkowym. 

Kto zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg podatkowych?

N
osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie;
N
osoby wykonujące działalność na podstawie umów agencyjnych;
N
osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej;
N
osoby duchowne, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Obowiązku tego nie mają natomiast osoby, które opłacają podatek w formie zryczałtowanej, świadczą usługi przewozu osób taborem konnym, wykonują zawód adwokacki, dokonują odpłatnego zbycia składników majątku.

Księgi podatkowe stosowane są jako niepodważalny dowód działań gospodarczych, na których podstawie uznaje się wyliczenie odpowiedniego opodatkowania. Nie prowadząc takiej księgi, skazujesz się na przydzielenie opodatkowania szacunkowego, które może okazać się wysoce niekorzystne. Nasze biuro rachunkowe w profesjonalny i kompleksowy sposób poprowadzi dla Twoje księgi i zapewni pełna kontrolę nad wszelkimi sprawami podatkowymi.

Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie:

509 389 115