Księgi rachunkowe są zestawieniem zapisów księgowych, które uporządkowane są chronologicznie, obejmują obroty oraz salda, a także wykaz aktywów i pasywów firmy.

W skład ksiąg wchodzą dziennik, księgi główna oraz pomocnicza, zestawienie obrotów i sald, wykaz składników aktywów i pasywów. Istotne jest to, że księgi otwarte muszą zostać 15 dni od rozpoczęcia działalności, początku roku obrotowego, zmiany prawnej formy spółki lub początku postępowania upadłościowego.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych pozwala na łatwy i szybki dostęp do wszelkich zawartych transakcji, umów i obrotów aktywami i pasywami firmy. Dzięki porządkowi chronologicznemu można zawsze w łatwy sposób powrócić do konkretnej transakcji i porównać zawarte dane.

Księgi rachunkowe mają obowiązek prowadzić:

  • spółki prawa handlowego;
  • niektóre osoby fizyczne;
  • spółki cywilne czy jawne;
  • spółki partnerskie;
  • jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego;
  • gminy, powiaty, województwa i ich związki;
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej;
  • oddziały i przedstawicielstwa zagranicznych w rozumieniu przepisów ustawy.

Księgi rachunkowe powinny być prowadzone w polskim języku oraz polskiej walucie, oznacza to, że jakiekolwiek operacje w innych walutach i językach muszą zostać przetłumaczone na język polski i przeliczone na złotówki, zanim zostaną wprowadzone do ksiąg. Prowadzenie ksiąg musi być prawidłowe i zgodne z prawdą, wszelkie dokumenty muszą być kompletne oraz poprawne. Konieczne jest także prowadzenie jej tak, aby możliwe było dokonanie niezbędnego weryfikowania, gdyby zaszła taka konieczność. Niezwykle konieczne jest także to, by księgi były w pełni aktualne, muszą zawierać informację, które pozwalają na terminowe przyszykowanie sprawozdania finansowego.

Informacje zawarte w księgach umożliwiają także na szeroko rozumiany monitoring wszelkich przychodów i wydatków, analizę finansową danej firmy, a także zbudowania bardziej skutecznej strategii firmy na podstawie zauważonych ruchów środków firmy. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest także wypracowanie własnego modelu rachunkowości, który pozwoli jak najbardziej zoptymalizować działania firmy w tym zakresie. Możemy prowadzić księgę rachunkową również w formie elektronicznej. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych usług.

Co nas wyróżnia?

Wybierając nasze biuro rachunkowe, zapewniamy 100% satysfakcję z naszych działań. Od ponad 22 lat prowadzimy profesjonalne usługi rachunkowe dla naszych klientów, którzy cenią sobie nasze umiejętności, dokładność i terminowość. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, co gwarantuje bezbłędne wykonanie zleconego nam zadania i kompleksową opiekę nad całym procesem rozliczenia.

Wieloletnie doświadczenie i obecność na rynku.

Indywidualne podejście do każdego z naszych klientów.

Sumienność, dokładność, terminowość.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

+
0
Lat na rynku
0
%
Zadowolonych klientów
+
0
Dokumentów przetworzonych elektronicznie

poprzez system SaldeoSmart

+
0
Wykwalifikowanych pracowników
+
0
obsługiwanych firm
+
0
Obsługiwane systemy informatyczne

Zapraszamy do kontaktu