Księgi podatkowe w rozumieniu prawnym to wszelkie zapisy i ewidencje, które muszą być prowadzone przez płatnika na podstawie odrębnych przepisów.

Są one uznawane za dowody prywatne, a ich waga podczas dochodzenia podatkowego jest elementarna. Znaczenie ksiąg podatkowych jest tak wysokie, ponieważ praktycznie jest to zawarcie treści dokumentów prywatnych w formie udostępnionej publicznie, więc posiadają te samą wagę.

Księgami podatkowymi są księgi, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, rachunkowe, podatkowe, przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry. Do ich prowadzenia zobowiązani są podatnicy, płatnicy oraz inkasenci. Brak ksiąg podatkowych sprawia, że organy podatkowe nie są w stanie określić podstawy opodatkowania, przez co dzieje się to w wyniku oszacowania. Księgi są również dowodem w czasie postępowania podatkowego. Prawidłowe prowadzenie ksiąg jest niezwykle istotne podczas ustalania podstawy opodatkowania.

Podstawą zapisów w księgach są dokumenty podatkowe, do których zaliczamy faktury VAT, kopie deklaracji podatkowych oraz dokumenty upoważniające do skorzystania z preferencji i ulg. Wybór odpowiedniej księgi zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Płatnicy zobowiązani są do prowadzenia ewidencji w oparciu o konkretny rodzaj, w prawidłowym dopasowaniu pomocne jest biuro rachunkowe, które doskonale zna się na prawie podatkowym.

Obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych mają:

  • osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie;
  • osoby wykonujące działalność na podstawie umów agencyjnych;
  • osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej;
  • osoby duchowne, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Obowiązku tego nie mają natomiast osoby, które opłacają podatek w formie zryczałtowanej, świadczą usługi przewozu osób taborem konnym, wykonują zawód adwokacki, dokonują odpłatnego zbycia składników majątku.

Księgi podatkowe stosowane są jako niepodważalny dowód działań gospodarczych, na których podstawie uznaje się wyliczenie odpowiedniego opodatkowania. Nie prowadząc takiej księgi, skazujemy się na przydzielenie nam opodatkowania szacunkowego, które może okazać się wysoce niekorzystne. Nasze biuro rachunkowe w profesjonalny i kompleksowy sposób poprowadzi dla Państwa taką księgę i zapewni pełna kontrolę nad wszelkimi sprawami podatkowymi.

Co nas wyróżnia?

Wybierając nasze biuro rachunkowe, zapewniamy 100% satysfakcję z naszych działań. Od ponad 22 lat prowadzimy profesjonalne usługi rachunkowe dla naszych klientów, którzy cenią sobie nasze umiejętności, dokładność i terminowość. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, co gwarantuje bezbłędne wykonanie zleconego nam zadania i kompleksową opiekę nad całym procesem rozliczenia.

Wieloletnie doświadczenie i obecność na rynku.

Indywidualne podejście do każdego z naszych klientów.

Sumienność, dokładność, terminowość.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

+
0
Lat na rynku
0
%
Zadowolonych klientów
+
0
Dokumentów przetworzonych elektronicznie

poprzez system SaldeoSmart

+
0
Wykwalifikowanych pracowników
+
0
obsługiwanych firm
+
0
Obsługiwane systemy informatyczne

Zapraszamy do kontaktu